Luteranie na Mazurach i Warmii po 1945 roku

Grzegorz Jasiński

60,00 zł
Brutto

Dzieje Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Mazurach i Warmii są ściśle powiązane z powojennymi losami miejscowej ludności protestanckiej, jej poglądami, położeniem gospodarczym, sytuacją społeczną, a także polityką władz państwowych na Ziemiach Północnych i Zachodnich.

W swojej, niemającej ściśle naukowego charakteru, książce Grzegorz Jasieński, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dzięki wykorzystaniu dokumentów z archiwów Kościoła, spojrzał nieco inaczej niż autorzy wcześniejszych opracowań na przeszłość Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Książka zawiera:

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce po drugiej wojnie światowej, Sytuacja ludności rodzimej na Mazurach i Warmii w okresie powojennym. DIECEZJA MAZURSKA W LATACH 1945–1959 Pełnomocnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Działdowie i Rada Kościoła Ewangelickiego w Olsztynie, Budowa diecezji i pierwsze lata jej istnienia, Stosunki z wiernymi. Gromadkarstwo, Władze państwowe i Kościół. Represje, Kwestia własności kościołów, Metodyści, akcja mazurska i problem językowy. Lata przełomu 1956–1959 DIECEZJA MAZURSKA W LATACH 1960–1989 Wierni i duchowni, Relacje z innymi wyznaniami. Zajęcia kościołów. DIECEZJA MAZURSKA PO 1989 ROKU Duchowni, wierni, życie religijne, Działalność charytatywna, społeczna i kulturalna. ANEKS. Duchowni pracujący w Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego od 1945 roku.

Bibliografia, indeksy

4 Przedmioty

Opis

Wydawca
Oficyna Wydawnicza „Retman”
Strony
408
Oprawa
twarda
Data wydania
2021
ISBN
978-83-62552-82-5

Zobacz także