Ewangelicy w obliczu niepodległości

33,00 zł
Brutto

W roku 2018 przypominaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polaków niepodległości.


Jak to często bywa we współczesnej Polsce – mało uwagi poświęcano zaangażowaniu ewangelików w tym dziele. Oficjalny przekaz był bardzo jednostronnie sprofilowany.


Zaprosiliśmy więc wybitnych znawców tematu do napisania cyklu artykułów. Publikowaliśmy je w latach 2018-2019 na łamach „Zwiastuna Ewangelickiego”.


Pierwszy raz tak szeroko przedstawione zostały wydarzenia oraz osoby, które będąc zakorzenione w Kościele ewangelickim poświęcały swój wysiłek, a czasami także życie dla niepodległej Polski.


Książka przypomina zaangażowanie ewangelików w czasie zaborów w utrzymanie tożsamości narodowej. Następnie prezentuje starania ewangelików, aby Śląsk i Mazury znalazły się w granicach Polski. Pokazuje też trud budowania niepodległej ojczyzny przez ewangelików różnego pochodzenia i w różnych regionach.
Ewangelicy Polacy budowali nową rzeczywistość II Rzeczpospolitej na Śląsku, Mazowszu, Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Autorzy tekstów zamieszczonych w książce: Łukasz Barański, Renata Czyż, Jerzy Domasłowski, Andrzej Friszke, Marcin Gabryś, Rejnold Kuchn, Magdalena Legendź, ks. Dariusz Lerch, Janusz Małłek, Jerzy Sojka, Tadeusz Stegner, Jan Szturc, Józef Szymeczek

32 Przedmioty

Opis

Wydawca
Wydawnictwo Augustana
Strony
192
Oprawa
miękka
Format
21 x 14,5 cm
Data wydania
2021
ISBN
978-83-65710-50-5